שמפו של בני אדם לבעלי החיים שלנו?

האם אנחנו יכולים להשתמש בשמפו של בני אדם על בעלי החיים שלנו?

שמירת רמת החומציות PH העור של הכלב שלנו.

תרחיש: הכלב או החתול שלנו צריכים אמבטיה, השעה כבר אחרי 8 בערב ואין לנו בבית שמפו המיועד לבעלי חיים.
כן, צריך להודות על האמת – השמפו שלנו אכן יעשה את העבודה וינקה כמו שצריך.
אבל…. השאלה היא האם זה טוב עבור בעל החיים שלנו ?
זה בטח נשמע לכם מסוג השאלות שהמון התנצחו עליה בכל פורום אפשרי שקיים ברשת,
אבל התשובה יכולה למעשה להיות בעלת תוצאות מרחיקות לכת.

נתחיל בהבדלים בין עור האדם לבין עור בעל החיים – 
המרכיב החשוב ביותר של העור הוא ״מעטפת החומצה״. זוהי שכבה מעט חומצית המכסה את העור, המשמשת כמחסום המגן על השכבה העליונה הנקבובית של העור – השכבה הקרנית, מפני מזהמים סביבתיים כגון חיידקים ווירוסים.
השכבה הקרנית אחראית לשמור היטב על לחות הגוף החיצוני בכך שהיא סופחת מים ולא מאפשרת לאידוי יתר להתרחש. כאשר אנחנו מתרחצים עם שמפו או סבונים למיניהם, אנחנו מסירים ושוטפים את השכבה הזאת של השמן החומצי. זו הסיבה מדוע מוצרי הטיפוח שלנו נרקחים עם לחות ‘המחליפה’ את שכבת המגן שירד בזמן הרחצה, לפחות עד שהעור יהיה מסוגל לחדש את השכבה הזו כעבור 12 שעות בערך. אם השכבה הקרנית נותרת חשופה ולא מוגנת, היא פתוחה לאירוח שורה של מיקרואורגניזמים אשר יכולות להיות מוצגות כעור יבש, קשקשי, מגורה, מתקלף או כבליטות מגרדות. בקיצור – צרות בעור.

מעטפת החומצה יכולה גם להיות מוגדרת כיתרת pH היחסית של העור. סולם pH, או ״סולם החומציות״ נע בין 0 ל – 14 בין בסיס לחומצה. רמת pH של פחות מ-6.4 נחשב כבר כחומציות גבוהה, ורמות יותר גבוהות מזה נחשבות כאלקליניטי (מידת ריכוז) גבוהה.
הטווח הנורמלי של רמות pH בעור בני האדם הינו 5.2 עד ל – 6.2, כלומר הוא נוטה להיות בצד החומצי יותר.
והשמפו ומוצרי הטיפוח האחרים לעור שלנו מותאמים במיוחד בכדי לשמור על האיזון הזה.

עכשיו ניקח את מאזן רמת החומציות היחסי לבעלי חיים, בהתאם לגזע, מין, אקלים, וגודל אנטומי של בעל החיים, רמות ה-pH נעות בין 5.5 עד ל 7.5, נוטה לבסיס מרוכז יותר.
לכן אם נשתמש על בעל החיים שלנו עם שמפו המיועד לנו, מעטפת החומצה תפגע ותיווצר סביבה שבה חיידקים, טפילים ווירוסים יכולים להשתולל.
התפשטות החיידקים יוצרת ריח לא נעים, מה שמביא את הבעלים לחשוב ששוב צריך שטיפה עם שמפו – כי הם אינם יודעים את החומר הזה שאנחנו מסבירים עליו פה, מה שהופך את הבעיה לגרועה יותר ככל שרמת מעטפת החומצה של העור / ה – pH הופך להיות פחות מאוזן.
בנוסף, כדי להחמיר את המצב – השמפו יגרום לעור להתייבש ובעל החיים יגרד את העור וייצור שריטות שבקטריות יפלשו אליהם ובכך ייווצר מעגל קסמים.

אז עם מה אנחנו יכולים לרחוץ את בעל החיים שלנו ?
בדיוק כפי שאנחנו נחפש שמפו שיעזור לנו לשמור על מאזן החומציות של הקרקפת, כך נתרכז במציאת שמפו עם מאזן חומציות מאוזנת מותאמת במיוחד עבור העור של בעל החיים:
* שמפו לבעליי חיים יהיה בדרך כלל בטווח הניטרלי שהוא בסביבות 7 pH. בעל החיים שלנו יכול להיות חסון ובריא אבל עדיין להיות רגיש בעור.
* חפשו שמפונים מותאמים לבעלי חיים המכילים מחדירי לחות טבעיים כמו ויטמין E, אלוורה, שיבולת שועל וכד’.
* נסו להתאים את המוצרים שלכם לפי סוג הפרווה, אורך הפרווה, נוטה לרגישות ועוד (כן….. יש דברים כאלו בשוק המתקדם של תחום טיפוח בעלי החיים).
* בעל החיים שלנו אמור לקבל טיפוח מפנק באופן קבוע, בין אחת לשבוע ועד אחת לשלושה שבועות/חודש …. תלוי בגזע ובסוג הפרווה.
* מוצרי טיפוח באיכויות גבוהות יותר, כמו שאנחנו ניקח לעצמנו עם חומרי גלם איכותיים.

בדקו את יחסי הדילול המצוינים על הבקבוקים:
עם יחסי דילול גבוהים של 8:1 ומעלה, מוצרי הטיפוח יכולים להחזיק עד שנה ויותר! אפילו אם נרחץ את בעל החיים שלנו אחת לשבוע!
בדרך כלל מוצרים מקצועיים (כמו אלה שאנחנו מחזיקים 🙂 ) מגיעים עם יחס ריכוז גבוה מאד.

לכן חובה לחשב בעצם את המחיר רק בהתחשב ביחס הריכוז! סתם תוית מחיר על הבקבוק לא מראה כמה חפיפות נייצר מהבקבוק. לפעמים קונים בקבוק זול יותר, מחומרים פחות איכותיים, ודילול ביחס נמוך, כי חושבים שהוא זול יותר, אבל הוא גם נגמר מהר – וצריך לקנות שוב.
ניקח ממוצע נמוך יותר של דילול ביחס של 8:1 – בקבוק בגודל ממוצע של 473 מ”ל / 16OZ – כל בקבוק ייצור לנו חומר מוכן לשימוש של 4.257 ליטר ! 
VALUE FOR MONEY ! 

זכרו תמיד: לאחר כל חפיפה עם שמפו יורד החלב הנמצא ליד כל זקיק שיער. ברגע שחלב זה יורד מעטפת השערה (הקטיקולה) נפתחת!
זה גורם לקבוצות שיער להיתפס אחת לשנייה ולמנוע את נשירת השיער המת ומשם הדרך קצרה לקשרים בשיער, יובש ועוד…
לכן, חשוב לאחר כל חפיפה להוסיף מרכך שיער המותאם לפי סוג הפרווה והגזע.
אל דאגה, מרכך השיער לא יהפוך את פרוות הפודל שלכם לחלקה ולא ״יפיל״ אותה. תפקידו של מרכך השיער הוא להחדיר לחות ובעצם להחליף את החלב ששטפנו החוצה ולסגור את מעטפת השערה, מה שיעזור לשיער מת לנשור נכון וטוב, וסגירת המעטפת תיצור לנו פרווה מבריקה ובריאה.

תודה על זמנכם, תרגישו חופשי לפנות אלינו בכל שאלה או בקשה להתאים במיוחד עבור בעל החיים שלכם וסוג הפרווה שלו את המוצרים הכי מקצועיים עבורו.

הסרת כתמים מסביב לעיניים כלבים / חתולים. האם זה אפשרי ?

before-after-whitener
הסרת כתמים מסביב לעיניים של כלבים / חתולים. האם זה אפשרי ?
רבים ינסו לשכנע אתכם שלא. אנחנו טוענים שכן 🙂 אמנם, אין באמת תרופת קסם (בחיים בכלל, וגם כאן) והנוסחא היא טיפול נכון וסבלנות, כמובן.
באינטרנט יש טונה של מידע שגוי בנושא המבורדק הזה. אני הולך לנסות לנקות אותו.
זה כמובן נושא כאוב. החיה כל-כך יפה והכתמים האלה מבאסים ופוגמים במראה הכללי.

דבר אחד ברור. כלבים וחתולים מסוימים מייצרים דמעות בצורה מוגזמת. יש כאלה שטוענים שהסיבה אבולוציונית – בעיקר משום שאז בזמנו כשבני האדם לקחו את הזאבים והפכו אותם לכל הגזעים שאתם מכירים היום:
פודלים, בישון פריזה, מלטזים, בוקסרים, בולדוגים, וכו׳, נוצרה רבייה סלקטיבית עם שינויים רבים: האף התקצר והעיניים החלו לבלוט. מה שתרם לצינור דמעות צר באופן חריג ולעתים קרובות עקום, וזה בתורו ייצר יציאת דמעות מוגזמת.

אם כן, זאת בעיה שלא בהכרח תיפתר אצל רוב הכלבים (כי אנחנו אלו שיצרנו אותם כך מן ההתחלה), אבל ניתן לשלוט על ההשפעות של דמעות רבות מדי.
שוב – אם יש בעיה *פיזית* שגורמת לדמיעה מרובה (כמו צינור דמעות עקום) אי אפשר לטפל בשורש הבעיה, אבל אפשר לטפל בתסמינים ובהשפעה של זה.
אצל החתולים הבעיה נמצאת בדרך כלל אצל כל אותם חתולים לבנים / בהירים / פחוסים.
גורמים רפואיים וטרינרים אחרים לגרימה מוגזמת של דמעות כוללים: 
צמיחת ריסים הפוכה (פנימית), בלוטות של דמעות המייצרות המון דמעות באופן חריג, צינור דמעות צר / קטן באופן חריג, מתח, תרופות, תזונה באיכות ירודה, דלקות אוזניים ו…… קערות אוכל / שתיה מפלסטיק.

** את כל אלו מומלץ לשלול ע”י הווטרינר שלכם לפני שאתם נכנסים לעובי הקורה.
** חשוב לציין, גורים צעירים נוטים לייצר יותר דמעות בזמן בקיעת השיניים ובזמן החלפתם. כשהכלב מגיע לבגרות הבעיה תפחת.
אז מה ניתן לעשות עם כתמי הדמעות שנוצרים ולמה הם נוצרו מלכתחילה?

כתמי דמעות בדרך כלל נגרמים על ידי מולקולות צבע הנקראות פורפירינים porphyrins (פורפירינים הם מולקולות המכילות ברזל, הנוצרים כאשר הגוף מפרק את תאי הדם האדומים. פורפירינים מופרשים בעיקר דרך המרה והמעיים. אצל כלבים וחתולים כמות משמעותית של פורפירין מופרשת מבעד לדמעות, רוק וגם שתן).
כאשר דמעות או רוק המכילים פורפירינים נדבקים לפרווה (במיוחד פרוות לבנות) לאורך זמן, הם גורמים לכתמים. הכתמים האלו מתכהים בעקבות חשיפה לאור היום.
כל הכלבים והחתולים מייצרים פורפירין, אך כמובן צביעת פורפירין תבלוט יותר בבעלי צבע פרווה בהירה. אולי יצא לכם לשים לב לכך שכלב לבן שמלקק או לועס את רגלו לאורך זמן, יגרום לפרווה באזור להפוך לצבע צהבהב / חום.

בעיקרון רוב כתמי דמעות ברוב הכלבים יכולים להמנע על ידי שמירה והקפדה על ניקיון והגיינה סביב העיניים, משמע ניקוי סביב העיניים לפחות פעמיים ביום עם מטליות לעיניים / נוזל / קצף לניקוי סביב העיניים בכדי לדלל ולשטוף את הכתמים. מוצרים המכילים ברובם חומצה בורית מחמצנים את הברזל בפורפירינים ומבהירים את הצבע / הכתם.

אבל ניקוי הפנים זה לא כל הסיפור, לא? מה לגבי שמרים אדומים?
אוי, שמרים אדומים, הידוע בשמו גם באתרי האינטרנט, בלוגים ופורומים שונים כ-“Ptyrosporin”. ובכן רבותיי, Ptyrosporin לא קיים.

הגיע הזמן ללמוד קצת על שמרים. הנה שיעור היסטוריה קצרצר:
בשנת 1874, בחור בשם Malassez בודד תאי שמרים מקשקשים של בן אדם (יאק!).
בשנת 1889 בחור אחר בשם Baillon כלל את השמרים האלו בקבוצת השמרים תחת השם Malassezia, על שמו של הבחור הראשון.
בשנת 1904 בחור שלישי בשם Sabouraud החשיב את האורגניזם הזה כגורם לקשקשים ונתן לו שם חדש Pityrosporum malassez.

אז? Malassezia = Pityrosporum.
אבל Ptyrosporin? לא קיים דבר כזה. איפשהו לאורך הדרך, מישהו פקשש ותייג שמרים כ – כPtyrosporin.

השמרים האדומים שכולם מדברים עליהם, הם לא זן שמרים קסום שיוצרים כתמים אדומים שנמצאים רק בכתמי דמעות אלא אותו החום Malassezia שגורם לדלקות אוזניים ודלקות עור.
בשורה התחתונה – זו שגיאת כתיב, בילבול שנפוץ על פני אלפי אתרים. זה גורם לאי-הבנה מסיבית של מה גורם לכתמי דמעות.

אז למי אכפת איך קוראים לזה ? איך מטפלים בזה ?
ובכן לכמה אנשים זה אכפת. והנה הסיבה: אם הכלב שלכם מפתח זיהום שמרים ליד האף בגלל פרווה מתחת לעיניים הגורמת לרטיבות כרונית מהדמעות שנגרמות מחוסר היגיינה או משמירה על פרווה גזוזה באיזור, אז זהו מצב רפואי שניתן לטפל בו בקלות בעזרת טיפוח ותחזוקה נאותים.

כתמים חומים כתוצאה מתחזוקת טיפוח ירודה ביום-יום ואותם הכתמים האדומים שנגרמים מפורפירינים porphyrins – אלו הם שתי בעיות שונות. לכן תוספי המזון הנלקחים בצורה אוראלית או המשחות הקיימות להסרת כתמים שנועדו לצמצם / להעלים כתמי פורפירין לא יעבדו בכל הכלבים באותה הצורה.

וזאת השורה האחרונה באיך לטפל בכתמי דמעות:
שלב 1: לשמור בקפידה על הפנים נקיות סביב העיניים בעיקר. לנגב את הפנים עם נוזל מותאם לניגוב.
סביב העיניים – עם צמר גפן להורדת איפור או מטליות ניגוב לעיניים (מותאמים לכלבים)
מינימום פעמיים ביום בכדי להסיר דמעות מוגזמות, ולשמור על פגישות קבועות עם הספר שלכם.

שלב 2: להוציא משימוש את קערות המזון / המים מפלסטיק. השתמשו בפוליקרבונט פלסטיק באיכות מזון / לא רעיל,  BPA FREE, נירוסטה, חרסינה או זכוכית.
בקערות מזון מפלסטיק לעתים קרובות יש אחרי זמן מה סדקים זעירים המטפחים חיידקים וגורמים לגירוי פנים.

שלב 3: השתמשו בחומרים לניקוי עיניים וחומרים להסרת כתמים המכילים חומצה בורית, כמו בחומרי ניקוי שפטפרו מחזיקים, לנגב היטב בכדי להבהיר את כתמי הדמעות שכבר נוצרו. החומצה הבורית תעזור לחמצן תרכובות ברזל פורפירין ולהבהיר אותם.

שלב 4: אם מי הברז גבוהים בתכולת מינרלים או ברזל (מה שקורה במדינתנו הקטנה), יש לשקול מתן מים בבקבוקי שתיה המיועדים לכלבים / חתולים (כמו בקבוקי השתיה של הארנבות), או כלי שתיה עם פתח בקוטר קטן יותר, מה שימנע את הרטיבות סביב הפה.

שלב 5: אם אתם מתעקשים בכל זאת על שימוש באנטיביוטיקה, יש לעשות כך תחת פיקוח וטרינרי בלבד !!
בתרופות כמו doxycycline, metronidazole Enrofloxacin נעשה שימוש בעבר עם בהצלחה מסוימת.

שלב 6: האם דיאטה באיכות גבוהה יותר יכולה להפחית את ייצור פורפירין אצל חלק מהכלבים / החתולים ?
בְּהֶחלֵט. וטרינרים תמיד ממליצים על האכלה באיכות הגבוהה ביותר שאתה יכולים להרשות לעצמכם!
רוב הווטרינרים מעדיפים דיאטה מסחרית מיצרן גדול עם אחוזי בשר גבוהים יותר / ללא דגנים – או – דגנים מלאים.
אין קריטריונים ברורים מה בסדר או לא בסדר כאן, תעשו מה שמתאים לכם.

לא ממליצים על שימוש ב: Terramycin ,OTC Tylosin  “טרמיצין” (שלעיתים קרובות נקרא בטעות Teramyacin ), מסיר איפור, חלב מגנזיה (חומר לבן, תערובת של מגנזיום קרבונט מהולים במים המשמשים כנגד צרבת או משלשל), יוגורט, מי חמצן, אסירופ תירס, או כל תערובת וודו אחרת ששומעים עליה בכדי להסיר כתמי דמעות. כמובן גם שלשים כל אחד מאלה בתוך העין – עשויים להפוך את הכלב שלך באמת לאומלל.

זה הכל!! בתקווה שלמדתם שטיפוח ותחזוקה נאותים של פני הכלב/ החתול שלכם הוא הטיפול העיקרי לכתמי דמעות.
שוב, לא לשכוח להתייעץ עם הווטרינר בכדי לשלול סיבות רפואיות של דמעות מוגזמות. 

המדריך המושלם להתאמת תכשירי הטיפוח עבור חיית המחמד

ישנם המון סוגים שונים של שמפו ומרככים לחיות מחמד הזמינים כיום בשוק למוצרים לבעלי חיים.
זה יכול להיות מאוד מבלבל לבחור את האחד המתאים בדיוק לחיית המחמד שלך
הנה כמה עצות מובילות:
השתמשו תמיד  במוצרים אשר פותחו והותאמו במיוחד לרמת חומציות העור של חיות המחמד !
לעולם אל תשתמשו באלו המיועדים לאנשים מכיוון שרמת החומציות של העור שלנו היא בהרבה יותר גבוהה מזה של בעל החיים שלנו, דבר העלול לגרום לגירוי העור של החיה שלנו.

* אנא שימו לב לקישורים רלוונטיים המסומנים בכוכביות.

אז לפני קבלת החלטות, נשאל את עצמנו כמה שאלות בסיסיות:

  • בנוסף לניקוי פרוות בעל החיים שלי, מה הבעיות שאני מנסה לפתור , או אלו תנאים אני מנסה לשפר?
  • האם לחיית המחמד יש פרעושים?
  • האם יש לחיית המחמד בעיות עור? כמו עור יבש ומגורה עם קשקשים? אזורים כואבים, דלקת עור או “הוט ספוטס”?
  • האם לכלב שלי יש בעיית ריח כתוצאה מבעיות כרוניות כמו סבוראה, אקזמה, אלרגיות או דרמטיטיס?
  • האם מצב הפרווה ישתפר מריכוך המונע היווצרות קשרים?

* זכרו, אם לחיית המחמד שלכם יש בעיית עור שאינה משתפרת אפילו אחרי שימוש בשמפו מיוחד לחיות מחמד. פנו לווטרינר, רק הוא יכול לקבוע אם בעל החיים סובל מבעיה כרונית המצריכה טיפול נוסף.
שמפו
לפניכם רשימת סוגי השמפו הנפוצים בשוק בתוספת תיאור קצר על מנת לעזור לכם מה הוא סוג השמפו הטוב ביותר למען ניקיון ובריאות חיית המחמד שלכם.

שמפו נגד פרעושים וקרציות
אם חיית המחמד שלכם סובלת כרגע מבעיית פרעושים או קרציות, הוא זקוק דחוף לטיפול וחפיפה בשמפו נגד פרעושים וקרציות.
עקיצות פרעושים גורמים לתגובות אלרגיה וגרדת בעור, הגורמות לחיית המחמד להתגרד גם לאחר שנפטרנו מהפרעושים.
גירודים ממושכים עלולים לגרום בהמשך לדלקות עור, פצעים וזיהומים.
(במקרים של רגישות שמתפתחת נמליץ לכם על  *שמפו טיפולי לרגישות לעקיצות פרעושים* של EQyss)
תזדקקו לשמפו שקוטל פרעושים וקרציות הנמצאים על הכלב בזמן הרחצה.
באופן מסורתי תכשירי רחצה נגד פרעושים וקרציות לחיות מחמד מכילים חומרי הדברה מקבוצת הפירתרואידים ועל כן תמיד יש להשתמש במוצרים אלה בזהירות יתרה ולעקוב אחר הוראות היצרן במדויק.
לא להשתמש במוצרים אלה על גורים צעירים, מתחת לגיל 12 שבועות.
במקרה של מכת פרעושים וקרציות בגורים צעירים, אפשר להשתמש במוצרים לקטילת פרעושים וקרציות טבעיים הבטוחים יותר לשימוש, למשל שמפו המכיל את שמן הנים (האזדרכת ההודית). אם אתם מחפשים תכשיר ללא שטיפה שתוכלו להשתמש על כלבכם בין החפיפות. אפשר למצוא תכשירים בצורת תרסיס או קצף, תכשירים אלה בעלי פעולת ניקוי בנוסף לפעולת קטילת הפרעושים והקרציות. שמפו קוטל פרעושים אינו בעל פעילות ממושכת ועל כן יש להמשיך בתוכנית מניעתית נגד פרעושים וקרציות.

שמפו רב תכליתי
קבוצה זו של תכשירי שמפו בעלי נוסחה לחפיפה שגרתית או יומיומית. שמפו עם פעולת ריכוך איכותי שניתן למצוא מגוון איכותי תחת הקטגוריה *מוצרי טיפוח / שמפו / לשימוש יום יומי וניקוי עמוק *.

שמפו לעור רגיש
תכשירי שמפו אלה פותחו ונוסחו במיוחד לחיות בעלות עור רגיש. תכשירים אלה עדינים מאוד ועוזרים במקרים של עור יבש ומגורה. לרוב הם יכילו רכיבים העוזרים להחדיר לחות כמו גליצרין, שיבולת שועל, שמן חוחובה ואלוורה. שאותם ניתן למצוא במגוון הרחב שלנו שהינם בעלי נוסחה עדינה, מרגיעה מושלמת לפרוות בעייתיות.

שמפו מנטרל ריחות
תכשירי שמפו אלה פותחו על מנת להפיג ריחות לא נעימים מבעלי חיים המפרישים ריחות חזקים. שאותם ניתן למצוא בקטגוריה
*מוצרי טיפוח / שמפו / לשימוש יום יומי וניקוי עמוק *.
אם אתם חופפים את בעל החיים על בסיס קבוע ועדיין סובלים מריחות לא נעימים ייתכן והכלב סובל מבעיית עור כמו סבוריאה למשל.
במקרה שאתם חושדים שלכלב קיימת בעיית עור, נסו להשתמש בשמפו וספריי טיפולי המיועד לזה  *שמפו וספריי טיפולי לעור מגורה*

שמפו טיפולי
אם כלבכם (או החתול) סובל מבעיית עור, נסו שמפו טיפולי לחיות מחמד. תכשירי שמפו אלה פותחו במיוחד לטפל באזורים מיובשים או לחים וגם קשקשת. סבוריאה היא בעיית עור נפוצה בכלבים הגורמת לשילוב של הפרשת שומן מוגברת ועור יבש מאוד.
תכשירים לטיפול בסבוריאה לרוב יכילו, חומצה סליצילית, זפת פחם, וגופרית כדי להפחית את ההפרשות השומניות ובמקביל להחדיר לחות לעור. שמפו ותרסיס המיקרוטק שלנו אינם מכילים חומרים אלה כיוון שהם פועלים בטכנולוגיה ושילוב חומרים חדשני, על כן הם אינם שורפים ואינם בעלי ריח חריף כמרבית תכשירי העור הטיפוליים הקיימים בשוק. אם כלבכם סובל מבעיית עור חוזרת ונשנה הקשורה לסבוריאה נסו להשתמש בשמפו ובתרסיס זה. במקרה שלא חל שיפור בבעיית העור אנא התייעצו עם וטרינר.

שמפו אל-דמע
אם העיניים של כלבך נהיות אדומות, מגורות ושורפות בזמן המקלחת, נסה שמפו אל-דמע מיוחד לחיות מחמד. תכשירי שמפו אלה פותחו במיוחד כדי לא לשרוף בעיניי הכלב הרגישות ויעזרו להפוך את זמן המקלחת לנעים ונסבל יותר עבור הכלב שאותם תוכלו למצוא במגוון שלנו.

שמפו העוזר במניעת נשירה
אם לכלבך בעיית של נשירת שיער מרובה, נסה להשתמש בשמפו בעלי מחדירי לחות כמו *שמפו על בסיס חלבון משי/שקדים*
של EZ-Groom  וכן  *שמפו טבעי מחזק צבע וטקסטורהשל EQyss. כמו כן ברשותנו תכשיר ייחודי, *מרכך משקם פרווה. להצמחת וחיזוק שיער פגום*

שמפו מלבין או מגביר צבע
אם פרוות כלבך אינה בוהקת כפי שהיא יכולה להיות נסה שמפו מלבין לפרוות לבנות. שמפו מסוג זה נועד להסיר כתמים לא רצויים מבלי להשתמש בחומרים כימיים קשים וחריפים. שאותם תוכלו למצוא בקטגורית *מוצרי טיפוח / שמפו / לשימוש עם מגבירי צבע*.

מסירי כתמי דמעות
לחלק מהכלבים והחתולים יש כתמי דמעות כהים ולא יפים בפינת העיניים כתוצאה מניקוז כרוני של דמעות.
למסיר דמעות נוסחה עדינה ובטוחה לניקוי וחידוש הברק של הפרווה מסביב לעין.אנו נמליץ לכם להכנס לקטגוריה שלמה למוצרים שעובדים להסרת כתמים ולראות כל מה שקיים

שמפו מגביר צבע

אם לכלבך פרווה שחורה, זהובה או חומה. אתה יכול להציג את מלוא הצבע הטבעי והחם באמצעות שימוש בשמפו מגביר צבע. לרוב, תכשירי אלה אינם מכילים צבע ובעלי נוסחה ייחודית המחזירה את הברק והבוהק הטבעי של השיער מבלי לעשות שימוש בחומרים כימים קשים וחריפים שאותם תוכלו למצוא בקטגורית *מוצרי טיפוח / שמפו / לשימוש עם מגבירי צבע*

שמפו ללא שטיפה
אם כלבך מפחד ממים, או לא אוהב להרטב, או שאתה מעדיף אפשרות לניקוי ללא מקלחת רטובה. אתה יכול לשקול את אפשרות השימוש בשמפו ללא שטיפה. שמפו זה הוא הבחירה הנכונה בשבילך. בשמפו מסוג זה ניתן להשתמש בין החפיפות כטיפול נקודתי או כאלטרנטיבה כשאין צורך בשטיפה מלאה. פשוט מרססים על האזורים המלוכלכים, מנגבים ומברישים. כל כך פשוט!

החשיבות לשימוש במרכך שיער
הבעיה היחידה כאן בארצנו הקטנה שהפכו את המילה Conditioner בעברית למרכך. מה שנותן את הסיטואציה שהתכשיר בעצם מרכך את הפרווה, מה שלא רצוי בכלל בכמה וכמה גזעים במיוחד לפני תערוכות. כמו: פודל, בישון, סקוטיש טרייר, ווסט היילנד טרייר ועוד.
אז הרשו לי לחדש לחלקכם משהו:
המילה Conditioner, המובן של המוצר הוא בעצם מחדיר לחות !! כמובן שלכלבים שציינתי מעלה אתאים את המוצר שמתאים ספציפית לפרווה שלהם, מה שאומר שגם אם אשפוך בקבוק שלם על הפרווה….. הפרווה לעולם לא תתרכך !

אז למה זה חשוב בעצם
?
כולנו יודעים איך נראית שיערה תחת מיקרוסקופ ? לאלו שלא יודעים……
השערה מורכבת משלוש שכבות עיקריות: ליבת השיער, קליפת השיערה ומעטפת השיערה (קטיקולה).
מעטפת השיערה זה מה שמעניין אותנו ואם נתבונן תחת מיקרוסקופ נראה שהיא בנויה כמו קשקשי דג ואנו רוצים שהם יהיו שטוחים וחלקים בכדי שהפרווה תראה יפה וחלקה.
מה שמאפשר לפרווה להשאר חלקה ושטוחה הוא ה – חֵלֶב, שמופרש מבלוטות הנמצאות בבסיס כל שיערה בפרווה.
החלב “משמן” את הפרווה ומונע ממנה להתייבש, אך…… גם יוצר לכלוך.
מה שעושה פעולת החפיפה בשמפו הוא מנקה את הפרווה אך גם מסיר את החלב לאחר השטיפה יחד עם השומנים והלכלוך.
לאחר החפיפה הפרווה מרגישה נקיה מלכלוך ואנחנו מרוצים אך…. הפרווה נשארת ללא חלב שגרם להחלקת מעטפת השיערה.
מה שייצור מטענים שליליים ויגרמו לקשקשי השיערה להתרומם.
מה שמשאיר אותנו עם פרווה יבשה, בעלת מטען שלילי שפוגם במראה שלה.
בכדי להשיב לפרווה את המראה המבריק ואת מה שאיבדנו לאחר החפיפה, נצטרך משהו שומני שיחליף את החלב ויאפשר לקשקשי מעטפת השיערה לשוב למקומם. ולכאן נכנס לתמונה ה”מרכך” / מחדיר הלחות שטעון בהמון מטען חיובי שנמשך לשלילי. החומצות שנמצאות במרכך מעלות את החומציות של סביבת הפרווה ומחזקות את הקשרים בין הקשקשים וכך הם נצמדים מחדש והפרווה חוזרת למראה החלק, המבריק והבריא.

אם יש לכם בעיות של קשרים בפרוות הכלב נסו להשתמש במרככים שנועדו במיוחד לפרימת קשרים, מה שיקל משמעותית את הברשה וסירוק הפרווה. הם גם מפחיתים היווצרות של חשמל סטטי ובנוסף גם יוסיפו לפרווה ברק.

שמפו מגביר צבע – שמפו מלבין / שמפו לפרוות שחורות / אדומות חומות

כיום, השימוש בשמפו מגביר צבע לכלבים וחתולים נפוץ מאוד ברחבי העולם, במיוחד לפני תערוכות וגם נכנס יותר ויותר לתודעת האנשים בעלי כלבים ביתיים.
למעשה חלק מתכשירי השמפו האיכותיים ביותר הם מגבירי הצבע שעל אופן פעילותם נדון בהמשך.
חשוב להדגיש כי לא מדובר בצבע לשיער אשר משנה את הפיגמנט הפנימי של השיער אלא בשמפו לכל דבר ועניין.
שמפו עם אלמנטים מסוימים מסוגל להבליט את הצבע הטבעי של הפרווה.

בהרבה מקרים, כלבים וחתולים לבנים נוטים להתלכלך במיוחד באזורים מסוימים כתוצאה מדמעות, שתן וצואה. דבר הגורם לפרווה הלבנה הצחורה להיראות צהבהבה ואף אפורה.
כלבים וחתולים שחורים לעתים קרובות ייראו חומים, אדמדמים ואף אפורים באזורים מסוימים כתוצאה מפרווה שנפגמה.
פגמים אלה ניתנים לתיקון וניתן לשפר את מראה הפרווה ואת אחידות הצבע ע”י שימוש בשמפו מגביר צבע אשר יחזק את הצבע הטבעי.

בשוק העולמי קיימים אין ספור תכשירים משפרי צבע הפועלים בטכנולוגיות שונות.
רובם מכילים מגבירים אופטיים. אך הפעולה הראשונה שעלינו לבצע לפני הטיפול בצבע היא כמובן פעולת ניקוי יסודית, שכן כתמים נוצרים ע”י לכלוך. על כן, הסרה יסודית של הלכלוך השקוע בפרווה הוא השלב הראשון בהבלטת הצבע.

הצבע הלבן, הוא למעשה היעדרות כל צבע.
כל צבע אחר יראה ויבלוט יותר כאשר כל גרגר אבק, כתם או גורם מלכלך אחר יוסר לחלוטין ממעטפת השערה.
הפעולה השנייה, השמפו המלבין / מגביר הצבע יבצע הגברה אופטית אשר יכול להיות בצבע כחול סגול או מבהיר, אשר בהחזר האור הנראה ייתנו תוצאה של זהר ויגרמו לשערות לנצנץ.
תכשירים כמו השמפו ללבנים של כריס כריסטנסן עושים שימוש באלמנטים סגולים שהם אינטנסיביים יותר מאשר הכחולים ובתוספת סיליקון שמעניק ברק לפרווה, או חומרים צמחיים כמו קמומיל או אוופוהי אשר עושים את אותה הפעולה.
אך כדי להיות ברורים בואו ונסקור את שלושת השיטות העיקריות בהן תכשירי שמפו מלבינים פועלים:

1. הסרת לכלוך וכתמים ממעטפת השערה אשר העין האנושית רואה כצבע צהוב או אפור

2. השקעת אלמנט צבע בספקטרום סגול כחול על מנת לתת גוון לפרווה שבהחזר האור הנראה תבהיק בזוהר לבנבן.

3. מגבירי ברק המעניקים אפקט זוהר לפרווה על מנת שתראה צחורה ככל האפשר.

כמו כן ישנן שלוש שיטות להסרת הכתמים:
1. חומרים מתחלבים עם דטרגנטים

2. מלבינים או מחמצנים אשר תוקפים את מולקולת הלכלוך ע”י פעולה של חמצון ומסירים פגמים בצבע

3. המסת הלכלוך ע”י שימוש באנזימים אשר מפרקים את מולקולת הלכלוך לחלקיקים קטנים יותר אשר מוסרים לאחר מכן ע”י הדטרגנט.

כל השיטות הנזכרות לעיל מופעלות ע”י השימוש במים חמים, החום פותח את מעטפת השערה ומאפשר חדירה עמוקה יותר של חומר הניקוי לשיער וכך מגיע לכתמים העמוקים ביותר. התכשירים על בסיס אנזימי דורשים חימום אשר עוזר לאנזים לפעול.

באופן דומה כל התכשירים יפיקו תוצאה טובה יותר בשטיפה במים פושרים מכיוון שהטמפרטורה הקרירה יותר אוטמת את מעטפת השיערה וסוגרת את אלמנטים מחזירי הצבע בתוך המעטפת של השערה. פעולה זו מאפשרת להגיע לתוצאה מקסימאלית.
רמזים על אופן פעולת התכשיר ניתן למצוא בהוראות השימוש של כל מוצר.
כמו למשל בהוראות השימוש של השמפו ללבנים :
* לכשיהיה כתוב מפורשות שיש להשתמש בתכשיר רק על האזורים הלבנים מכיוון שהוא עלול לגרום לצבע לדהות מכאן אנו יכולים ללמוד שהשמפו עושה שימוש בפעולת חמצון.
* שמפו שלפי הוראות השימוש אין לדללו ועלינו להשאירו על הפרווה כחמש עד עשר דקות כמו השמפו ללבנים של Chris Christensen מרמז לנו שהוא ישאיר משקעי משפרי צבע על הפרווה. או במקרה של השמפו המלבין של Pure Paws
שניתן לדילול בגלל ריכוזו הרב.
* תכשיר המכיל אנזימים כמו השמפו ללבנים של EZ-Groom יזכיר לנו שעלינו לחמם את השמפו לפני השימוש או להשתמש במים חמים.

תכשירים מגבירי צבע לצבעים אחרים פועלים באופן דומה, בהבדל אחד, אלמנטים מגבירי הצבע. אם בלבנים עושים שימוש באלמנטים כחולים סגולים אשר יגבירו את הצבע הלבן בספקטרום האור הנראה. בתכשירים לפרוות זהובות ואדומות לרוב עושים שימוש באלמנטים בגוון ירוק או צהוב. תכשירים לפרוות שחורות יעשו שימוש באלמנטים כהים כדי לכסות את הכתמים האדומים.
בכל התכשירים שמגבירים צבע נעשה שימוש בחומרים מחדירי ברק אשר גורמים לצבע הפרווה לבלוט יותר לעין.

חשוב מאוד לעקוב במדויק לפי הוראות היצרן כדי להגיע לתוצאות אופטימאליות ולהימנע מאכזבות.
אם צריך לדלל את התכשיר יש לדללו לפי ההוראות.
אם צריך להרטיב את הפרווה לפני השימוש, יש להרטיב את הפרווה כמו שצריך ולא לחפוף רק צד אחד למשל.
לא לחשוש מחפיפת כפות הרגליים.

ועל מנת להגיע לתוצאה נהדרת אפשר לתת לפרווה גימור מבהיק ונהדר עם ספריי גימור להוספת ברק אחרי המקלחת.

המברשת הטובה ביותר – המברשת של כריס כריסטנסן

המברשות של כריס כריסטנסן הן מברשות לחיות מחמד רב תכליתיות, ובעיקר, המברשת תפריד את השיער ותסיר פרווה תחתית משוחררת במינימום נזק לפרווה. נזק לפרווה נגרם כשהשערה נשברת וציפוי השערה ניזוק בעקבות טיפוח, משחק ואקלים. כמעט כל דבר גורם נזק לפרווה וכל הנזקים הקטנים מצטברים לפרווה פגומה.
אי אפשר למנוע לחלוטין נזקים לפרווה אלא להפחיתם למינימום.
הכלים, התכשירים והפרוצדורות שאנו משתמשים בהם על מנת לתחזק את פרוות בעל החיים שלנו, ואורח החיים של כלבינו- כל אלה משפיעים על הנזק המצטבר בפרווה.

המאפיין הבולט במברשות של כריס כריסטנסן הוא שכולן עשויות מפינים ההולכים ומתחדדים בהדרגה ועוברים שיוף וצחצוח מיוחד. הרבה מברשות פינים, במיוחד הזולות מביניהן מיוצרות בצורה פשוטה של חיתוך הפינים והצמדתם לרפידה. לאחר מכן את התחתית מכים בפטיש כדי להשטיחם. הליך זה משאיר את קצוות הפינים לא נעימים למגע, ושורטים את העור ואת ציפוי השערה.
כשציפוי השערה נשבר ונקרע, אותה השערה נתפסת ונצמדת לשערות השכנות וכך נוצרים קשרים ופלונטרים. בזמן ההברשה כשאנו גוררים ופורמים קשרים, אנו יוצרים עוד שיערות שבורות עם קצוות מפוצלים מה שעלול להגביר את הבעיה. השערות השבורות הנמצאות בעומק הפרווה יגרמו לתוהו ובוהו.

בלתי אפשרי לראות בעין בלבד את נזקי הפרווה. בתמונה הבאה, המוגדלת במיקרוסקופ אלקטרונים, ניתן לראות שערה פגומה. קל להבין איך שערה במצב כזה תיצמד לשערות השכנות ותיצור קשרים

b2ap3_thumbnail_1337660565-1.png

הקצוות המשויפים והמצוחצחים של המברשות של כריס כריסטנסן מעוצבים במיוחד כדי לא לגרום שבירה של השיער ולכן לא סביר שיגרמו לנזק מהסוג הזה. הם לא ישברו ויקרעו את הציפוי הטבעי של השערה.
מברשת ה- “טי”  16 מ”מ היא אחת המברשות הפופולאריות ביותר, הפינים יחסית קשיחים כך שהחודים חודרים אל עומק הפרווה, ולא רק עוברים מעליה. המברשת עובדת כשילוב של בין הברשה לסירוק. המברשת מגיעה בשלושה גדלים:
* גדולה עם פינים באורך 27 מ”מ המיועדת לגזעים גדולים בעלי פרווה רכה
* גדולה עם פינים באורך 16 מ”מ לפרוות באורך בינוני ולגזעים קטנים יותר
* ומברשת ה”טי” מיני בעלת פינים באורך 16 מ”מ. בכריס כריסטנסן ייצרו את המברשת הקטנה בהמלצת ספרים מקצועיים.
אשר לפי דעתם מברשת ה 16 מ”מ היא המברשת המושלמת לתחזוקה שוטפת לכלבים מגזעים כמו הבישון פריזה

b2ap3_thumbnail_1337243140-1.png
מברשת המיני (בתמונה למעלה) ברוחב של 10.8 ס”מ בהשוואה למברשת הגדולה ברוחב 13 ס”מ. גם באורכה היא קצרה יותר 15.24 ס”מ בהשוואה למברשת הגדולה שאורכה כ 17.8 ס”מ.
מפאת גודלה גם משקלה קטן יותר בכ- 30 גרם. עם המברשת הקטנה קל יותר לתמרן כשעובדים על כלב קטן כמו מלטז, בישון, יורקשייר טרייר או פודל קטן.

מברשת הפינים בהשוואה למגרדת
אז מה עדיף?
מציגי הכלבים נוטים להשתמש במברשות פינים בעוד הספרים המקצועיים אוהבים להשתמש במגרדות.
מבחינת מניעת נזק לפרווה, מברשת פינים עם חודים משויפים, פחות יפגעו בציפוי השערה ולא יקרעו אותו. החודים הקטנים של המגרדת נוטים יותר לפגוע ולפגום במעטפת השערה. עם זאת את הנזק, משני סוגי המברשות, ניתן למזער ע”י ריכוך יסודי ע”י חפיפה במרכך שיער טוב לפני שמתחילים בעבודת ההברשה. מגרדות מאיכות טובה תהיה פחות אגרסיביות מהתחליפים הזולים. אם המברשת שורטת את עורך, היא תהיה גם אכזרית עבור השיער העדין.
קשה לוותר על השימוש במגרדת מכיוון שמקבלים את התוצאה הרצויה בזמן מועט יחסית. המגרדות מסירות את השיער המת בקלות ומותחות את השיער עם גימור יפהפה ונפוח. אין צורך לוותר על השימוש במגרדת, אלא להשתמש בהן בתבונה ולא באופן אוטומטי. נסו להשתמש בכלים ידידותיים יותר לפרווה ככל שניתן.

במה עדיפות המברשות של כריס כריסטנסן על פני אחרות?

חודים משויפים ומצוחצחים- יפגעו פחות בציפוי השערה הטבעי
· עיצוב בצורת T- נוח לשימוש וידידותי לפרקי היד של המשתמש
· מיוצר ע”י בעלי מלאכה גרמנים אשר מעצבים כלים הנשמרים לאורך זמן
· עשויות חומרים איכותיים ויציבים (עץ איכותי)
· מברשות ה – 16 מ”מ מתפקדות כמסרק וכמברשת, חודרים לפרווה עבותה כמו בישון פריזה אבל גם נהדר לפרווה של בירדד קולי.
· הכלבים אוהבים שלא מושכים את השיער שלהם במהלך ההברשה.
ידידותי לכלבים, למשתמש ולשיער!

חשיבות הטיפוח – אבישג מורגנשטרן

“אסור לרחוץ כלב אלא אם כן ממש צריך – זה לא בריא, הווטרינר אמר ככה….”

זהו משפט אגדי בקרב אנשים רבים כשהם שואלים את שאלת המיליון ‘מתי אני כבר יכול לרחוץ את הכלב שלי?’
ולצערי המשפט הבא אחריו הוא שאסור בתכלית האיסור לרחוץ כלבים מעל לפעם בכמה חודשים, מכיוון שזה נזק משמעותי לעור
ומוריד את שכבת השומן ההכרחית לעור הכלבים.

ובכן החלטתי לשתף את דעתי ולחלוק על האמרה הזו, שנאמרת ברב המקרים למנוע את ההסבר או חוסר ידע של הווטרינר
כיצד מטפחים את כלבינו נכון ומחוסר בטחון , פשוט מונעים מהם לעשות נזק לכלב בזה שלא יעשו בכלל – ופה קבור הכלב,
גם חוסר ניקיון גורם נזק ואפילו יותר גדול.

הטכנולוגיה והמדע של היום הגיע גם למחוזות הכלבנות ובגדול, ישנם היום כל כך הרבה תכשירים חכמים ומגוונים המותאמים במיוחד
לכלבים שלנו לניקיון על בסיס קבוע, את הגורים ניתן לרחוץ כבר מגיל 8 שבועות עם תכשירים המותאמים לגורים ,
ישנם תכשירים עבור כל סוגי השיער :ארוך, קצר, משיי, פרווה כפולה, מקורזלת, זיפית וחלקה – לכולם יש מספיק תכשירים איכותיים גם היום בארצנו הקטנה, שנוכל לבחור עבור חברינו על 4 את הטוב ביותר.
.
בעיקרון, מהו הטוב ביותר? עניין של השקפה, והכלב.

כמו במזון, כלבים מגיבים שונה לסוגי התכשירים ועלינו להיות ערניים לראות מהו התכשיר המתאים ביותר לכלבינו. חשוב לציין שגם כלבי עבודה
ובמיוחד הם שיוצאים לשטח כל יום וכלבי כלביות שחשופים יותר לזבובים ועקיצות יתושים – דווקא חשוב מאוד לדאוג לניקיון שלהם וטיפוחם.

קודם כל נתחיל בעונת הקיץ – הקיץ הישראלי הוא חם ואיתו מגיעים מזיקים רבים ושינויים רבים בעור, דווקא בעונת הקיץ עלינו לרחוץ את הכלב
לעיתים תכופות ולמנוע מההתחלה גירויים ואלרגיות בעור. כיצד?

*ראשית – חומרי הדברה איכותיים. עלינו לשים לב שהסביבה בה הכלב שלנו חי, נקייה מטפילים כגון קרציות ופרעושים ,להשתדל לעמוד בזמנים
של אמפולות  קולרים בכדי לשים אותם בזמן וכמובן לסרוק את גופם בסוף כל יציאה החוצה, במיוחד בשדות עם צמחייה גבוהה או במגרשים חוליים.

*שנית, רחצה על בסיס קבוע ,תלוי מה הכלב עושה ומאיזה גזע הוא. לדוגמא הרועה הבלגי על כל סוגי הפרווה שלהם (ורבים מגזעי הפרווה הבינונית כפולה ),
ניתן ומומלץ לרחוץ אחת לשבועיים, כלב עבודה שיוצא לשדות אפילו רחצה אחת לשבוע. מומלץ עם שמפו ארומאטי על בסיס שמנים המרגיעים את העור
ובעצם לא פוגעים בשכבת השומן אלא מעניקים לעור ולפרווה שכבת מגן חדשה. שמפואים כאלו מצוינים לכלבים החשופים לזבובים, יתושים ואבק,
וגם עוזר לעור להתמודד עם השינוי הקיצוני של מזג האוויר.

הרחצות על בסיס קבוע בתקופת הנשירה עוזרות לנו להיפטר מהר יותר מן השער המת.
חשוב לדעת! הקיץ הינה עונת הנשירה המפורסמת , רבים מהאנשים מרבים להבריש בהמלצתם של אנשים וכמובן מן ההיגיון צריכים להבריש.
רק חובה לדעת שפרווה לעולם לא מברישים על יבש, זה גורם יותר נזק מתועלת. זה מגרה את העור, מקלף את העור המת בצורה אגרסיבית ושובר פרווה,
הרבה מן הכלבים בעונת הנשירה מקבלים גירוי בעור גם עקב שינויים הורמונאליים – מאוד חשוב להבריש את הפרווה עם המברשות הנכונות לסוג השיער.
לאחר שריססנו בתכשיר לחות.
ישנם תרסיסים לפרווה על בסיס מעט שומני, שהם מעניקים לחות לעור ולפרווה, זה יעזור לנו להתגבר על הנשירה ,קשקשים ועור יבש. ישנם תכשירים
כיום למניעת גירוד ו”הוט ספוט” הנפוצים בקיץ , מומלץ מאוד בכל הברשה להשתמש בהם!

*אחרון חביב בנוגע לטיפוח הכלב בכל עונות השנה – ייבוש נכון.
לאחר מקלחת ,חשוב ומומלץ לייבש נכון את הכלב, תוך כדי הברשה. גם את קצרי השיער למיניהם.

בקיץ ייבוש נכון אפילו חלקי תוך כדי הברשה, יעודד חידוש של עור, צמיחה חדשה של שיער ויוציא ביתר קלות את השיער המת.
בחורף חשוב לייבש בצורה מלאה כדי להימנע מקירור הכלב!
הטיפוח של הכלבים בחורף הוא יותר קל, ושוב מדובר על הכלב הממוצע ולא ארוכי שיער למיניהם או כלבים עם דרישות שונות לזירת התערוכה.

בחורףאביב מומלץ להבריש גם כן על בסיס קבוע, עם תכשירי לחות, ולקלח על בסיס חודשי, כדי לשמור על ניקיון כללי של הכלבים, במיוחד אלו שחיים איתנו בבית וישנים על המיטות. ניתן לשמור על אותה תדירות רחצות גבוהה כבחורף כמו בקיץ, אך כפי שציינתי – לייבש באופן מלא בכדי להימנע ממחלות וקירור.

טיפוח הכלב אינו נגמר בהברשה ורחצה – לשים לב באופן קבוע למצב האוזניים, עיניים והציפורניים של הכלב. לנקות באופן קבוע את האוזניים עם שטיפות המיועדות לכך, מומלץ לפני המקלחת.

בקיץ בתקופת המזגנים , עיניי הכלבים שלנו מתייבשות מהר יותר וישנו יותר אבק באוויר, מידי פעם מומלץ להזליף מספר טיפות לניקיון העיניים.
תמיד תמיד תמיד באופן קבוע לבדוק מצב ציפורניים, למנוע מצב של פציעה בכפות ושבירת ציפורניים – מכיוון שאם הציפורניים תהיינה ארוכות מידי
הן לעיתים קרובות יישברו בצורה מכאיבה והדימום לא נעים, כלי הדם קטנים ורבים והדימום הוא רב. קציצת ציפורניים באופן קבוע תשמור על הציפורניים
קצרות ועל העצב הקיים לאורך הציפורן קצר וכך נימנע מפציעות מיותרות.

-כפות הרגליים בקיץ, חשוב מאוד לא ללכת עם הכלב במדרכות החמות, ישנם תכשירים המעניקים שכבת מגן ולחות על בסיס שומני לכפות הרגליים, התכשירים האלו מתאימים לכל מזג אוויר ומשטח הליכה.

בהצלחה וטיפוח נעים!

אבישג מורגנשטרן

אני והגור שלי- גידול כלב בבית/ מאור שטיינמץ

פרגנו בלייק לעמוד ושתפו את המאמר עם חבריכם 🙂 https://www.facebook.com/UPdogs

מאור שטיינמץ 052-6912494

מזל טוב! הבאתם לעצמכם או לילדים גור כלבים הביתה, הוא מתוק, חמוד, שובב ושמח. כולם מתקהלים סביבו רוצים לשחק וללטף אבל לא כולם יודעים איך לטפל בו. טיפול נכון בכלב הקטן מהווה בסיס מאוד חשוב להמשך הטיפול ואחזקה בכלב. רוב בעלי הכלבים ה”זמניים” מחזירים את הכלב למקום שממנו נלקח או מעבירים אותו לטיפול בעמותה כדי למנוע מקרים של טיפול לא נכון ומסירת הכלב הנה לכם מספר טיפים.

מונעים מהגור לעשות צרכים בבית:

“עשיתי בחוץ אבא עכשיו אני מקבל פרס?”

גורים צעירים אינם יכולים להתאפק הרבה זמן ולכן דורשים טיול בחוץ מספר פעמים ביום. ההמלצה היא להוציא את הכלב כל שלוש ארבע שעות, לטיול קצר של מספר דקות בשביל לעשות את צרכיו. יש להמשיך את הטיול לאחר שהכלב סיים את צרכיו עוד מספר דקות על מנת שהכלב לא יקשר בין עשיית הצרכים לחזרה הביתה. כל פעם שהכלב סיים לעשות את צרכיו עלינו לתת חיזוק להתנהגותו, אנו נעשה זאת על ידי ליטוף, מילה טובה ובחטיף קטן לכלבים שילמד שעשיית צרכים בחוץ היא עסק משתלם.

הגדרת סביבת מחייה:

האם לכלב אצלכם מותר או אסור לעלות על המיטה?

רצוי מאוד להגדיר מראש את מיקומו של הכלב במרחב הבית, לכן מומלץ להשתמש בכלוב, מלונה או כל תיחום אחר, שיהיה מקסימום פי 2 מגודל הכלב. הגדרת מיקומו של הכלב מגבילה את אזור השהות של הכלב בסביבה הביתית ועוזרת לנו לשלוט על הגור שלא יעשה צרכים בכל הבית. יש להדגיש שהתיחום הוא אינו עונש! אם קרה והכלב ברח מהתחום המוגדר, לא נורא, אין צורך לעשות מהומה, פשוט מחזירים אותו למקום. במידה ותפסתם את הכלב בשעה שהוא עושה את צרכיו בבית פשוט עצרו אותו והוציאו אותו החוצה להמשך הפעילות. לאחר שסיים את צרכיו בחוץ יש לתגמל אותו על כך. יש לזכור שכלבים נוטים לעשות צרכים אחרי שינה או משחק, לכן אם הכלב התעורר או מראה סימני עייפות מן המשחק זהו זמן טוב להוציאו החוצה לטיול. הדבר החשוב ביותר שעליכם לזכור הוא שאין לצעוק,להכות או לכעוס על גור שעשה את צרכיו בבית, פעולה זו יכולה לגרום לו לקשר את עשיית הצרכים כדבר אסור ולכן גם שנצא איתו החוצה הוא ימנע מלעשות את צרכיו.

נשכנות גורים ומשחקים:

גורים אוהבים לשחק וחלק מהמשחק שלהם כולל נשיכות של הידיים או הרגליים. כשגור נושך אותנו הוא בעצם בודק את עצמו ואותנו, הוא בודק מתי הוא גורם לנו לכאב ואת עוצמת הנשיכה שלו. הבדיקה הנ”ל של הכלב היא חשובה להמשך התפתחותו התקינה של הגור. כלב בוגר שלא קיבל הזדמנות לעשות זאת בתור גור, לא יידע לווסת את הנשיכה שלו בתור כלב בוגר. עלינו לראות בנשיכה הזדמנות מצויינת להבהיר לגור שזה לא נעים לנו ושאנחנו לא מעוניינים לשחק באופן הזה. איך עושים זאת? זה די פשוט, אומרים בקול “איה” בטון מתבכיין שכזה, ממש כמו שגור אחר היה מגיב לנשיכה כואבת מאחיו. כאשר הגור מפסיק לנשוך אנו משבחים את הגור על שהפסיק וממשיכים לשחק איתו בעזרת צעצוע שאותו הוא יכול לנשוך חזק כמה שירצה. חשוב מאוד לתת דגש על המשחק ולגרות את הכלב בעזרת מגון של צעצועים, כל כלב אוהב מרקם וחומר אחר, אז מה שנותר לנו זה לבדוק איזה צעצוע מעניין אותו יותר. כאשר הגור אוהב לשחק בצעצועים שלו הוא יניח לכל שאר החפצים בבית כמו נעליים, בגדים, רהיטים וכו.

הרגלה לקולר ורצועה:

הרגלה לרצועה

לפני שאנחנו יוצאים עם הגור שלנו מהבית עלינו לגרום לו להתמודד עם הקולר והרצועה החדשים שקנינו עבורו. על מנת שלא ניתקל בקושי בחוץ נתחיל לתרגל את לבישת האביזרים הללו בתוך הבית. נשים לכלב את הקולר והרצועה בתוך הבית ונצא איתו לסיבוב במרחב הדירתי, במהלך הטיול בתוך הבית נחזק את התנהגותו של הכלב על הליכה טובה והתנהגות חיובית.

חשיפה נכונה ומניעת פחדים:

“מה זה?!”

הכלב הקטן שלנו מעולם לא נחשף לדברים שאנו כבר מכירים רגילים לקיום שלהם. הכלב רק מגלה אותם וחלק מהדברים החדשים הללו שהוא מגלה יכולים להיתפס אצלו בתור דברים שליליים או חיוביים. אנו יכולים לשים את הדגש על החיובי והשלילי וליצור אצלו את ההבדל ביניהם. מגיל צעיר מומלץ להוציא את הכלב למקומות שעוד לא ראה ונחשף אליהם. בצורה הזו אנו חושפים את הכלב לריחות, צלילים והמולה של קהל שטרם הכיר. כשאנחנו יוצאים איתו החוצה עלינו להקפיד שאנו יוצאים עימו לסביבה בטוחה וכמה שיותר נקייה שתמנע ממנו חשיפה למחלות כלבים. במהלך הטיול רצוי לשחק עם הכלב במשחק האהוב עליו בזמן שהוא נחשף לסביבה החדשה והרועשת. כמובן שגם פה נשתמש במילה טובה ואיזה חטיף כלבים טעים בכל פעם שניגש לבדוק משהו שיכול להפחיד אותו כמו עגלת קניות או פח. חשוב מאוד לתת לגור החדש שלנו להכיר כלבים חדשים, לא לפני שבדקנו שהכלבים הללו לא יכולים להוות איום על הגור הקטן שלנו. אין צורך לפחד מגודל הכלב אך יש לשים לב כי הגור אינו משחק עם כלב פעלתן ואנרגטי במיוחד, זה יכול להיות יותר מדי בשבילו ואף להפחיד אותו. כלבים רגועים ואדישים הם מקום טוב להתחיל בו. בנוסף חשוב לחשוף את הכלב ליצורים וחפצים שהולכים להיות חלק משגרת החיים שלו. למשל עלייה לאוטו, ביקור אצל וטרינר, התעסקות בפרווה שלהם, פתיחת לסתות ועוד ועוד. עלינו להקפיד שבכל סיטואציה כזו הגור יהנה ממנה. כלב שנחשף לדברים שונים בהיותו גור יהיה כלב בעל בטחון עצמי גבוהה ויחשוש פחות מחשיפה לאתגרים חדשים.

תקשורת נכונה:

“אבא אני מסתכל עליך”

ישנם שני פקודות שרצוי ללמד כל כלב חדש ובאמצעותן ניתן לעשות שמונים אחוז מהפעילות היומיומית של הכלב.

מבט- עלינו לעודד את הכלב ליצור קשר עין איתנו בכל רגע נתון. הפקודה הזו תעזור לנו גם כשאנחנו יוצאים לחשוף את הגור לעולם החדש והלא מוכר. את הפקודה אנו מלמדים בעזרת חטיף או צ’ופר מתאים אחר, עלינו להחזיק את הצ’ופר מאחורי הגוף, לחכות לכלב שיצור איתנו קשר עין וברגע שעשה זאת אנו מתגמלים אותו בצ’ופר. רצוי לחזור על הפעולה הזו מספר רב של פעמים וכך בעצם נוכל להתאמן על הארכת קשר העין ולהוסיף את הפקודה הקולית. טיפים ללימוד הפקודה: נשחק עם הגור ואז נפסיק את המשחק, נחכה שיסתכל עלינו , נרד לגובה הגור וניתן לו את הצ’ופר.

מגע- בפקודה הזו אנחנו רוצים ללמד את הגור לגעת בכף היד לפי פקודה. בעזרת פקודה זו אנחנו יכולים לכוון את הגור לכל מקום שנרצה, בין אם נרצה לעלות אותו לרכב ובין אם לעקוב אחרינו. את הפקודה אנו מלמדים כאשר אנחנו מחזיקים חטיף בתוך כף היד ומחכים שהגור יגע ביד עם האף. כאשר הגור נוגע עם האף ביד אנו פותחים את היד ונותנים את החטיף. על החלק הזה אנחנו חוזרים מספר פעמים. כאשר אנו רואים שהכלב מגיע ליד ונוגע בה אנחנו מתחילים לאתגר את הכלב בהוזזת היד לצדדים, למקומות גבוהים וכדומה. בשלב הזה אנחנו מוסיפים את הפקודה הקולית. טיפים ללימוד הפקודה: בהתחלה נתרגל בגובה של הגור, אם הוא לא נוגע ביד אז אנו נושיט את היד וניגע באף שלו וניתן לו את החטיף.

טיפ כללי והחשוב ביותר: במגע ומשחק עם הגור עלינו להיות מעניינים, דינמיים, כיפיים ולהוות מרכז העניינים עבור הגור. ברגע שנתנהג בצורה הזו אנו נהיה עבור הגור שלנו מרכז העולם והוא תמיד יחפש את חברתנו במקום להתמקד בחיפוש גירויים חיצוניים אחרים.

הכי חשוב זה שהם ואתם תהנו 🙂

החשיבות לרוטינת טיפוח בעלי החיים שלנו

מדוע רוטינת טיפוח בעל החיים שלנו זה דבר חשוב ?
בין אם זה כלב או חתול, הטיפוח הקבוע הוא חלק חשוב בהיגיינה, רגש ושגשוג של בעל החיים.

האין זה מרגיש נפלא ומרענן אחרי שאנחנו הולכים לספר או לאיזה פדיקור / מניקור מפנק ?
עכשיו תארו לעצמכם שלא תהיה לנו את המותרות של הבחירה של איך ומתי להתנקות !
לבעלי החיים שלנו אין את היתרון שיש לנו. כן , וודאי שהם מטפחים את עצמם עם הלשון וכפות הרגליים שלהם. אבל… ללא אגודל נגדי הם לא יכולים לתפוס את מברשת הרחצה ולשטוף את גבם ואין להם את היכולת להגיע למקומות נוספים.
הם זקוקים לטיפול ואהבה של המטפלים בהם, אנחנו !

כאשר אנחנו מקבלים גור כלבים או חתלתול חדש, הטמעת נושא הטיפוח כבר בתחילת הקשר עם בעל החיים חשובה מאוד,
בעיקר בפעולות הבסיסיות כגון רחצה והברשה, המגע המתמשך מרגיע ונותן תחושת ביטחון ומשפיע מאוד על מערכת היחסים בין המטפל לבעל החיים.
האינטראקציה המוקדמת של הטיפוח תכין אותם גם לטיפוח מקצועי של ספרים.
פעולות כמו רחצה, הברשה או גזיזת ציפורניים כבר לא יהיו פעולות חדשות ומפחידות עבורם וכך אדם זר יוכל לבצע זאת ללא התנגדות בעל החיים.

טיפוח מגיל צעיר גם מאפשר לבעל החיים להתרגל לאביזרי הטיפוח שישמשו אותנו בזמן הטיפוח:
מברשות, מגרדות, מסרקים, מספריים או מכונת תספורת יכולים להיות דבר מפחיד לגור או לחתלתול, סביר להניח שהתגובה הראשונה של בעל החיים תהיה לנשוך, לשרוט או לרשוף לעברנו או לעבר הכלים שכן בעל החיים מגונן על עצמו.
ע”י תהליך איטי של חשיפת בעל החיים לאביזרי הטיפוח ושימוש במילים מרגיעות וליטוף אנו נחשוף אותם לתהליך החדש אשר יהפוך לטיפול נמשך, קבוע ונינוח.
* פרט להוצאת הפרווה הנוטה לנשור, כלי הטיפוח גורמים לזירוז זרימת הדם ולחידוש התאים בעור.

היבט נוסף על נושא הטיפוח הינו קיצוץ הציפורניים.
אולם בפתח דבריי אני רוצה להדגיש נושא מאוד חשוב בטרם תחליטו לבצע זאת, האצבעות של בעל החיים שלנו עליהם נמצאות הציפורניים (אצל חתולים מדובר במעיין “מחסנית” ממנה נשלפות הציפורניים במקרה של סכנה או עפ”י בחירתו) מרכזות בתוכם נימי דם בתוך כל ציפורן, קיצוץ לא נכון עלול לגרום לכאב ולפציעה לא נעימה.
ההמלצה שלנו היא; אם אינכם יודעים בוודאות ובביטחון איך לבצע זאת יש להיעזר בווטרינר או בספר כלבים מקצועי !
אל תבצעו פעולה זו ללא קבלת הסבר מפורט , חיתוך עמוק מידי יגרום לנזק, יש לדעת עד איפה ניתן לגזוז. לציפורניים לא גזוזות כמו שצריך תהיה נטייה לגדול לתוך כפות הרגליים של בעל החיים ( ממש כמו ציפורן חודרנית וכואבת אצלנו בני האדם ) ואני לא חושב שיש צורך להעביר לכם את עוצמת הכאב במקרה כזה, ועל הקושי של בעל החיים ללכת עליהם.

אביזרים הכרחיים לטיפוח בסיסי : מברשת טובה ואיכותית, שמפו, מרכך וספריי הברשה / לחות לפרווה – המותאמים לפי הגזע – או – סוג הפרווה של בעל החיים זה בעצם כל הסיפור.

עצה נוספת לי אליכם, כאשר אתם מחפשים אביזרי טיפוח טובים לבעל החיים, בדיוק כפי שאתם מחפשים אוכל איכותי, רכשו מוצרים טובים ואיכותיים בדיוק כפי שאתם משקיעים ביתר המוצרים הקשורים לבעל החיים ( ווטרינר טוב ואוכל טוב )
אביזרי הטיפוח אמורים לשמש אתכם ואת בעל החיים לתקופה ארוכה ואיכותם חשובה מאוד.
מדובר בפער של כמה עשרות שקלים בודדים ולפעמים קצת יותר בין מוצר זול למוצר איכותי, כבר בהברשה הראשונה תרגישו את ההבדל. לא עוד משיכות פרווה מיותרות וכואבות במברשות ומסרקים איכותיים לעומת אחרות העלולות לגרום אי נעימות לבעל החיים שלנו.

מוצרים נוספים בעלי חשיבות גדולה מאוד הם השמפו והמרכך. השמפו והמרכך מוצרים שלעיתים אנו ממעיטים בחשיבותם , אלו מוצרים אשר ישמרו על זקיקי השיער ועל העור.
מוצר איכותי ברוב המקרים גם יהיה מרוכז יותר – משמע – לתקופה ארוכה יותר.
את ההבדלים ניתן כדוגמא: שמפו המכיל 473 מ”ל עם דילול של 8:1 (פקק של שמפו עם 8 פקקים של מים) – ניקח ממוצע נמוך, עולה 89 ש”ח. בדילול של בקבוק שלם ייווצר לנו חומר מוכן בכמות כמו של 9 בקבוקי שמפו (4.257 ליטר !) – מחיר כל בקבוק – 9.8 ש”ח. הרי לכם VALUE FOR MONEY.
בלי שום קשר למחיר, ברגע שנתאים עבורכם את מוצרי הטיפוח הנכונים לפי הגזע / סוג הפרווה ישר תרגישו ותראו את ההבדל לאחר הרחצה הראשונה, הפרווה תהיה מלאת חיות , בריאה ומבריקה !!  

(בכל מקרה חל איסור להשתמש בשמפו או במרכך אשר מתאימים לבני אדם, מדובר ברכיבים שונים וברמת PH שונה מזו של בעלי החיים, דבר שיגרום נזק בשימוש ממושך)
תוכלו לקרוא: כאן את החשיבות בשימוש במוצרים המיועדים לבעלי חיים

לסיכום נאמר שטיפוח בעל החיים הינו צורך הכרחי בדיוק כפי שאנחנו דואגים להם למזון המתאים ביותר ( אגב עלות טיפוח הינה פחות מעשירית מעלות מזון איכותי שאנחנו רוכשים !! )
היתרונות של טיפוח נכון הינם עצומים לבעל החיים, בחיצוניות, בביטחון העצמי ובקשר האישי, השפעה תהיה גם על מרחב המחייה שלהם, על הריחות הנעימים והמרעננים וכמובן על בריאות בעל החיים והקשר בין בעל החיים לסביבה ולמשפחה .
טיפוח חיית המחמד יכולה להפוך לחוויה והרגל משפחתי ויאפשר מתן זמן איכות בין הבעלים לבעל החיים שלו על בסיס יומי.

הדרך הנכונה להבריש / לסרק את בעל החיים שלך

היתרונות הבריאותיים בסירוק והברשת בעל החיים שלך:
בעת ביצוע פעולת ההברשה כדרך קבע מאפשרת לנו להעיף מבט על העור של בעל החיים ולהיות ערניים לכל בליטות חדשות, גושים, שריטות או אדמומיות לא מוכרת תוך כדי הטיפוח.
אם אתם מברישים את בעל החיים באופן קבוע, תהיו ערניים לכל שינוי בצבע עורו או לשינויים שונים בגוף.
אסור לנו לשכוח שזיהומים חיידקיים רבים, עקיצות חרקים, סרטן העור יכול להתחיל עם בליטה אחת או שתיים. ולכשהבחנו בהם בטרם עת הסיכוי לטיפול מלא הוא גבוה.

פעולת ההברשה או הסירוק יכולה להיעשות בבית או במספרה לבעלי חיים.
קשרים בפרווה נגרמים כאשר הפרווה אינה מטופחת כראוי , הקשרים הינם חבילות הדוקות של פרווה שקשה להפריד ביניהם .
הקשרים נהיים גדולים יותר ללא הברשה או סירוק ואם לא יוסרו הם עלולים ליצור מרחב מחייה אידיאלי לחיידקים, פשפשים, לכלוך ועוד, וליצור בעיות עור רבות.
את הקשרים יש להסיר בזהירות רבה עם מסרק המיועד לכך או……….. טיפ קטן במקרה של קשר עמוק, עם זוג מספריים מדללים ניתן בקלות לפתוח קשר עקשן.

מספריים מדללות לפתיחת קשר קשה:
S059-thinners2
או מפצל קשרים:
Mat-Splitter

מסרק יעודי מצויין לפתיחת קשרים:
011-NTS-Staggered-Tooth-Buttercomb
תועלת בריאותית נוספת היא הרגשת רוגע . תתפלאו….. בעלי החיים אוהבים להיות מוברשים אם פעולת ההברשה נעשית ע”י מברשת נכונה ואיכותית.
במיוחד כאשר הפעולה נעשית מגיל צעיר בשלב מוקדם ונעשה באופן קבוע.
פעולת ההברשה מעסה את העור, משחררת את העור יבש, מעודדת את מחזור הדם וזקיקי השערה ונותנת הרגשה נפלאה.
בעלי חיים רבים חווים רגיעה אמתית מפעולה זו .
הכלים לביצוע ההברשה והסירוק:
לפני שאנחנו מפרטים על האביזרים בהם מומלץ להצטייד, חשוב לדעת ולהכיר את סוג הפרווה של בעל החיים שלנו, הנושא יותר פשוט אצל חתולים וסוסים,
קשה יותר בכלבים, שם יש צורך להכיר את סוג הגזע והפרווה של הכלב.
ישנם גזעים עם פרוות כפולות, גזעים עם פרוות קשיחות ועוד.
ישנם גזעים אשר משירים את הפרווה וישנם כאלו שבכלל לא. ולכן חשוב להתאים לכל גזע של בעל החיים מברשת ומסרק מתאימים.
לחתולים בעלי שיער קצר עד בינוני כמו הרוסי הכחול, בנגלי, רגדול, מיין – קון או אפילו חתול הרחוב שאימצנו בחום אל ביתנו ועוד…
נתאים את המברשות שיער חזיר ופינים – או – שיער חזיר במקרה של פרווה קצרה.
אותם כלים ישמשו אותנו גם לכלבים בעלי פרוות קצרות עד בינוניות.

מברשת שיער חזיר:
Boar_brush
מברשת שיער חזיר ופינים:
pin_boar_brush2

לחתולים בעלי שיער ארוך כמו הפרסיים, הימלאיה ועוד… נתאים מברשות פינים למיניהם
וכאן ניתן לראות את כל ליין המברשות והמסרקים. אותם כלים ישמשו אותנו גם לכלבים בעלי פרווה ארוכה.

דוגמא למברשת פינים 27 מ”מ אורך פינים:
27mmOvalPinBrush

כמובן שלפני שאנחנו מתקרבים לפרווה עם המברשת או המסרק אותם בחרנו, עלינו להצטייד במוצר לא פחות חשוב – ספריי ההברשה !
הספריי מבצע פעולה חשובה מאוד, הוא מכין את הפרווה, מחדיר לחות לתוכה ועוזר לנו לבצע את פעולת ההברשה והסירוק בקלות רבה .
ספריי ההברשה מונע את שבירת הפרווה ושומר על לחות הפרווה במשך כל זמן העבודה ואף מעבר לכך, מונע כאבים לבעל החיים בזמן ההברשה
ומאפשר לנו לקבל תוצאה סופית של שיער חלק, נעים למגע ומבריק .
השימוש בספריי ההברשה נעשה ממרחק של בין 30 ל – 50 ס”מ מהפרווה
(ללא צורך להרטיב את הפרווה עם הספריי, יש ליצור שכבת ‘טל’ על הפרווה לפני שאנו מתחילים את ההברשה והסירוק).

דוגמא לספריי הברשה:
Texture_Minerals_Spray8oz

כיצד לבצע את פעולת ההברש הסירוק:
על מנת שבעל החיים שלנו יוכל ליהנות מהתהליך, חשוב לחשוף אותם בשלב מוקדם ככל האפשר ובאופן חיובי לכלי הטיפוח ולתהליך עצמו של ההברשה והסירוק.
יש לשלב את תהליך ההברשה כבר בגיל צעיר ולחשוף את הנושא כמשהו חיובי.
רצוי לשלב בתהליך ההברשה אפילו כמה פינוקים טעימים או צעצועים כתהליך של הסחה. את תהליך הטיפוח בגיל צעיר יש לבצע בשלבים,
בכל פעם להגדיל את זמן ההברשה עד אשר הגור מתרגל לפעולה ואף נהנה ממנה .
על המפגשים הראשונים להיות קצרים מאוד, משהו כמו דקה או שתיים. אם נכריח את בעל החיים להיות מוברש, אנחנו ניצור רושם רע ומתמשך.
חשוב לבחור ולרכוש מברשת או מסרק מאיכות טובה, כזאת שלא תכאיב לבעל החיים בעת ההברשה, לא מעט בעלים של כלבים וחתולים נוהגים לרכוש מברשות ומסרקים זולים כאלו שנראים להם מתאימים או לפי המחיר, אך עלולים לגרום נזק, שריטות וכאב מתמשך לבעל החיים.
חשיבות בחירת המברשת או המסרק היא עצומה להמשך הדרך.
ההמלצה שלנו היא לבחור בשלב הראשון מברשת עם פינים, או מברשת סיכות (מגרדת). הסיבה להמלצה הזאת שלנו היא לאפשר לבעל החיים להתרגל לפעולה ללא שום כאב גם כאשר המברשת תהיה במגע עם העור. מברשות אלו והמרווחים הגדולים שיש בין הפינים מאפשרים תנועה נעימה ועדינות רבה ללא שום כאב לבעל החיים .

דוגמא למגרדת:
MarkVII
דוגמא למברשת פינים:
20mmOblongPinBrush

לאחר שהרגלנו את בעל החיים לפעולה הנעימה של ההברשה במברשת הפינים, נוכל לשלב בהמשך גם את מברשת הפינים ושיער החזיר הצפופה יותר, המברשת הזאת משלבת פרט לאלמנט העיסוי לכלב גם איסוף של שיער שסיים את תפקידו וגם מרעננת את השיער הקיים ונותנת פיניש של ברק בסיום הפעולה .
חשיבות השימוש במברשת עם פינים ושיער חזיר היא עצומה בהשוואה לשיער סינטטי, מברשות העשויות מסיבים סינטטיים גורמות לתופעת של חשמל סטטי ועשויות לבצע בדיוק את הפעולה ההפוכה ( קשרים וכניסה של לכלוך לעומק הפרווה ) ולכן הדגש החשוב מאוד על השימוש בשיער החזיר .
לכל אוהבי בע”ח אני מדגיש כי לא מבוצעות פעולות של הריגת חזירים על מנת להשתמש בשיערם.

לאחר שהשתמשנו במברשת הפינים ושיער החזיר נוכל לראות שינוי משמעותי הן בטקסטורה של השיער והן במגע . אני בהחלט לא ממליץ לחשוף את בעל החיים בשלב הזה לכל סוגי המברשות האגרסיביות שעלולות למשוך בכוח את עודפי השיער ולפגוע במרקם העור העדין של בעל החיים , השימוש במברשות האגרסיביות עלול ליצור אצל בעל החיים רתיעה והרגשה של פעולה שלילית על התנהגות שביצע, אין צורך להשתמש בכלים אגרסיביים על מנת להשיג תוצאות רצויות . ניתן לשלב מברשת ומסרק ולהשיג תוצאות טובות יותר ללא פגיעה בבעל החיים ואף לשיתוף פעולה מלא מצדם. .

דגשים עיקריים :
ישנם כמה דברים שכדאי לזכור בעת ולפני הברשה או סירוק בעל החיים :
· לפני שאנו מתחילים בפעולת ההברשה או הסירוק של בע”ח, יש לדאוג להשתמש בספריי הברשה ולהתיז ממרחק של 50-30 ס”מ .
· פעולת ההברשה או הסירוק צריכה להיעשות באופן קבוע, יש להיות עדין יותר במיוחד באזורים הרגישים כמו המפשעה, בטן, אוזניים ומתחת לזרועות .
· יש להשתמש במברשות טובות ועדינות, נסו קודם להעביר מברשת על כף היד שלכם לראות שהיא אינה גורמת לכם לשריטות או לכאב, ובאותו הלחץ שאותו הפעלתם
על כף היד שלכם וזה הרגיש נעים, תפעילו על בעל החיים שלכם. מה שכואב לכם יכאב גם להם!
חשוב לרכוש מברשות איכותיות , מברשת איכותית היא השקעה טובה ולטווח ארוך, ההבדל בין מברשת איכותית לאחת שאינה, היא הרצון של הכלב לתת לכם להבריש בסבלנות ובהבנה.
· אם נתקלתם במהלך ההברשה בקשר, נסו להתיז על הקשר מעט מספריי ההברשה ולנסות לשחרר אותו ע”י חצייתו לשניים בעזרת האצבעות או בשימוש במסרק בעדינות רבה תוך תפיסה   של בקשר בבסיסו. אסור להשאיר קשר קטן ללא טיפול, זכרו קשר קטן עתיד להפוך לראסטה גדולה עם כל הבעיות שהיא גורמת .
· טיפול בקשרים גדולים או ראסטות מצריך שימוש בספריי הברשה ומסרק. יש לעבוד בעדינות ובתנועות קלות ועדינות עד לשחרורו, במידה והקשר או הראסטה ממענות להשתחרר ניתן       לקחת מספרי דילול ולגזור בבסיס הקשר כמה שיותר קרוב לעור על מנת לא לגזור בטעות את עור בע”ח לסרק ולהוציא את השאריות .